Help! Platgeslagen boterhammen
Ik heb een probleem. “Eéntje maar?” vroeg de echtgenoot nonchalant toen ik het aankaartte. Ik zag er even de humor niet van in, want ik heb echt een probleem. Dus ik heb jullie hulp nodig.
Kijk, toen ik zo’n dertig jaar geleden hier in de Provence neerstreek, kon je qua broodvoorziening kiezen uit een baguette, een pain de campagne of een croissantje. Geen probleem, allemaal lekker, zeker als je gezegend was met een ambachtelijk zelfbakkertje in de buurt. Van de supermarché moest je het niet hebben; allemaal afbakspul.
Maar de tijden veranderden. De ambachtelijke bakker op ‘mijn’ platteland werd ‘depôt de pain’ en bakte zelfs niet meer af. De supermarché breidde in de loop der jaren het assortiment uit, dat wel, maar ik vond en vind er nog steeds niks aan, aan de fabrieksbroden. Dus bak ik al vele jaren zelf m’n brood. Ging ook altijd goed. Eerst met de hand, en toen dat een beetje problematisch werd, met een puike broodbakmachine; beschaafd prijsje, topbakwerk. Helaas ging het ding na verloop van tijd stuk, er moest een nieuwe. Na veel gezoek op internet kwam ik uit op een volop aangeprezen Panasonic SD-ZB2502. Behoorlijk aan de prijs vond ik, maar dan had je ook wat. Leek te kloppen, er kwam met enige regelmaat een acceptabel brood uit. Behalve dan dat de bovenkant vrijwel altijd ingestort bleek te zijn. De ene keer een soort van kraterlandschap, de andere een kleffe kleddercreatie, slechts heel af en toe zat er een mooie ‘kop’ op en was de boel mooi opgerezen en doorgegaard. Intussen heb ik echt van alles geprobeerd aan programma’s, baktijden, ingrediënten, en wat je nog meer kunt verzinnen. Maar het wil niet meer lukken om een fatsoenlijk brood uit die machine te schudden.
Zou het liggen aan de stroomvoorziening die hier niet altijd even stabiel is, aan de temperatuur in huis, aan de luchtdruk? Of toch gewoon aan die stomme machine? Een ‘lekkend’ deksel misschien? Op internet gezocht. De meest voorkomende klacht bij ‘mijn’ broodbakmachine is een kapotte condensator, zo werd me voorgehouden. Plus hoe je die met lasapparaten en allerhande technische hoogstandjes zou kunnen vervangen. Nee, de garantie is verlopen, dus dat gaat de firma Panasonic niet voor me regelen. En van een Repair Café hebben ze hier in de buurt nog nooit gehoord. Er zal een nieuwe machine moeten komen. Dus is mijn vraag: iemand een goede suggestie? Ik wil heel graag m’n eigen brood blijven bakken. Het recept vind je hieronder.
Ingrediënten:
450 gram broodmeel (bruin, meergranen)
1 zakje droge instantgistkorreltjes
100 gram geraspte Emmental of Gruyère
150 gram walnoten
15 olijven zonder pit
1 teen knoflook
1 afgestreken eetlepel suiker
1 theelepel zout
2½ eetlepel olijfolie
30 cc koud bier
Bereiding:
Hak de walnoten en de olijven grof.
Pel de knoflookteen.
Giet het bier in de cuve van de broodbakmachine, giet de olijfolie erbij.
Meng alle overige ingrediënten in een ruime kom door elkaar, knijp het knoflookteentje erbij uit, roer nog even om en doe alles over in de broodbakker, bovenop het bier. Bij sommige machines moet het trouwens precies andersom, dus volg de gebruiksaanwijzing van de machine.
Kies het bijbehorende bakprogramma. En dan maar duimen.
Het brood is gaar als het hol klinkt als je erop klopt. En het is goed gerezen als de bovenkant geen vulkaanlandschap laat zien.
Deel dit artikel
Meer inspiratie?
Dan hebben we een suggestie! Lees Côte & Provence magazine 4x per jaar met een eigen abonnement en ontvang een prachtig Frankrijkboek, of koop de actuele editie die nu in de winkel ligt.